Do niedawna zlewozmywaki podwieszane były jedynie domeną kuchni, w których właściciele mogli sobie pozwolić na dość drogi blat wykonany z kamienia naturalnego lub kompozytu. Ze względu na cenę blatu, spowodowaną nienasiąkliwym materiałem, blaty laminowane, jak również te wykonane z płyty wiórowej determinowały wybór zlewozmywaka nablatowego, a tym samym pójście na duży kompromis podczas procesu urządzania kuchni.
Nic więc dziwnego, że wielu z zazdrością spoglądało na zlewozmywaki podblatowe, które prezentowały się w nienaganny sposób u swoich właścicieli, a jednocześnie stały się ikoną elegancji i luksusu. Minimaliści upodobali sobie ten rodzaj zlewu, ponieważ zlewał się w jedną całość z blatem. Jego nieodłącznym zaletą jest brak dodatkowych płaszczyzn i elementów wystających.
Nie zwracając uwagi na ostrzeżenia, mimo wszystko, zlewozmywaku podwieszane pojawiały się pod blatami laminowanymi, co niosło że sobą różny skutek. Przy małej częstotliwości korzystania ze zlewu i traktowania go jako formy dekoracyjnej, zarówno blat laminowany, jak również zlewozmywak podwieszany mogły współistnieć. Problem pojawiał się w sytuacji, gdy kuchnia stawała się centrum życiowym, a zlew był stałe w użyciu. Blaty wykonane z płyty wiórowej szybko traciły swoje walory, że względu na zbyt dużą ingerencję wody.
Z czasem obmyślono technologię, która minimalizuje skutki działania wody na blaty laminowane oraz współgra że zlewozmywakami podwieszanymi. Ta technologia opiera się o odpowiednio wyprofilowany zlewozmywak, a także specyficzny sposób jego montażu w blacie.
Podczas montażu zlewu wykorzystuje się żywicę , która pełni funkcję bufora pomiędzy zlewem a blatem. Że względu na dużą szczelność, blat nie nasiąka. Gwarantuje to jego żywotność o wiele większą, niż przy tradycyjnym sposobie montażu. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, pozwoliło spełnić marzenia niejednej pani domu, która bez większych kompromisów może pozwolić sobie na montaż zlewozmywaka podblatowego w dowolnie wybranym przez siebie blacie.
Zalecamy mimo wszystko wycierać okolice zlewu po każdorazowym użyciu. Plamy wody, zwłaszcza na blatach drewnianych mogą pozostawiać niedające się usunąć odbarwienia. Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku blatu z kompozytu. Właściwości tego materiału sprawiają, że blat sam w sobie może służyć za ociekacz do naczyń i żadna kropla wody nie jest mu straszna. Takie właściwości mają także kamienie naturalne, ale nie wszystkie. Zanim zamontujesz blat kamienny upewnij się, że spełni Twoje oczekiwania.