10 sposobów na to, by Twój tornister był lżejszy

Rodzice wiedzą, że tornister nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciała dziecka, ale wiedzą też, że dziecko często nosi więcej. Jak można temu zapobiec? Czy istnieje sposób na zmniejszenie rozmiaru plecaka szkolnego? Tak! Aby zapewnić swojemu dziecku zdrowy kręgosłup, zastosuj się do poniższych rad.

Według szacunkowych danych plecak trzecioklasisty waży 5 kg (maksymalna dopuszczalna waga to 3 kg), czwarto- i piątoklasisty – 6-8 kg (to już o 200% więcej niż norma), a siódmoklasista zazwyczaj nosi codziennie 8-10 kg. Przerażające? Niestety, tak. Nasze dzieci codziennie zabierają do szkoły plecaki szkolne. Są one zdecydowanie za ciężkie. Zbyt duży ciężar może powodować bóle kręgosłupa, wady postawy, przeciążenia stawów kolanowych i skokowych. Rodzice szukają sposobów na zmniejszenie ciężaru, jaki spoczywa na łóżeczku ich dziecka. Istnieje wiele dobrych rozwiązań.

1. Codziennie sprawdzaj plecak dziecka

Porównaj zawartość plecaka z planem zajęć szkolnych. Wiele dzieci zapomina o zabraniu przyborów szkolnych, takich jak kredki, ołówki i bloki rysunkowe. Być może zapomniałeś, co było Ci potrzebne poprzedniego dnia. To samo dotyczy podręczników, atlasów i zeszytów, które nie są zaplanowane na ten dzień. Możesz sprawdzić, czy junior nie przyniesie ulubionych zabawek, nieposolonych kanapek, owoców lub zepsutego soku z butelki. Wspólne przejrzenie plecaka ułatwi pozbycie się zbędnego balastu.

2. Wybieraj lżejsze modele plecaków

Zanim kupisz plecak, upewnij się, że wiesz, ile waży, zanim go spakujesz. Waga plecaka może być zwiększona przez metalowe lub plastikowe elementy, które mogą dodać nawet 1 kg. Odpowiada to wadze dwóch książek.

3. Plecak na kółkach

Plecak na kółkach to świetne rozwiązanie, jeśli nie masz możliwości zmniejszenia jego wagi. Plecak na kółkach z wygodnym uchwytem może być doskonałym sposobem na transportowanie ładunku z domu do szkoły. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zastanów się, z jakiej powierzchni dziecko będzie korzystać na co dzień i czy w szkole z takim plecakiem będzie musiało pokonywać wiele schodów.

Sprawdź ranking plecaków szkolnych na stronie https://modaszkolna.pl/ranking,ranking-plecakow-szkolnych.html

4. Lekka wyprawka

Zamień ciężkie przedmioty na lżejsze. Zamiast ciężkiego metalowego pudełka, wybierz lżejszy piórnik. A może 12 kredek zamiast 24? Cienkie zeszyty 16- lub 32-kartkowe można zastąpić grubymi, w twardej oprawie. Jednolitrową butelkę na wodę można zastąpić półlitrową z filtrem do ponownego napełniania. Możliwości jest wiele.

5. Obowiązki związane z podręcznikiem

Twoje dziecko powinno zgodzić się na dzielenie się obowiązkami z kolegą lub koleżanką. Jeśli Twój maluch siedzi w tej samej klasie co inna osoba, może uda się zorganizować dla nich wspólne korzystanie z potrzebnych podręczników. W większości klas wystarczy jedna książka na parę.

6. Szafki szkolne

W coraz większej liczbie szkół uczniowie znajdują szafki. Można w nich przechowywać sprzęt sportowy, ubrania, buty, książki i inne pomoce naukowe. W ten sposób można zmniejszyć ilość przedmiotów potrzebnych każdego dnia w tornistrze. Upewnij się, że są one zamknięte i zabezpieczone.

7. Wspólne korzystanie z przyborów szkolnych

Omów z rodzicami i nauczycielami możliwość wspólnego korzystania z niektórych przyborów szkolnych. Można dzielić się blokami rysunkowymi, klejem i nożyczkami, kredkami, farbami i innymi przyborami, np. kredkami, klejem, nożyczkami, klejem i kredkami. Można by je zakupić ze wspólnej kasy i przechowywać w klasie.

8. Dodatkowy zestaw podręczników

Niektóre szkoły, mimo protestów rodziców, kupują dodatkowe podręczniki, aby pomóc w pracy klasowej. Podręczniki te są zwykle kupowane od uczniów klas wychodzących. Są one używane tylko podczas lekcji. Dzięki temu dzieci mogą trzymać swoje podręczniki w domu i korzystać z nich tylko do odrabiania lekcji i nauki. Jest to rozwiązanie, jeśli szkoła nie może sobie na to pozwolić. Można też kupić własny zestaw, który będzie przechowywany w szkolnej szafce. Twoje dziecko będzie mogło przynosić do szkoły tylko zeszyty i przybory szkolne.

9. Zmniejsz ilość zadań domowych

Porozmawiaj z nauczycielami i Radą Rodziców, aby zmniejszyć liczbę zadań domowych, zwłaszcza tych, które wymagają codziennego wyjmowania ciężkich zeszytów i podręczników ze szkolnej szafki.

10. Podręczniki elektroniczne

Należy sprawdzić, czy podręczniki, z których korzysta dziecko, można pobrać w formie elektronicznej. Wiele wydawnictw oferuje elektroniczny dostęp dla uczniów, którzy zakupili podręczniki papierowe. W zależności od preferencji dziecka, w szkole można mieć tradycyjne książki, a w domu korzystać z tabletu lub komputera.

Jest wiele powodów, by odciążyć kręgosłupy naszych dzieci. Jest wiele sposobów na odchudzanie. Zastanów się, co Twoje dziecko przynosi codziennie do szkoły, a następnie oceń, czy ma przy sobie tylko to, co niezbędne. Zastanówcie się nad przemyślanym zakupem plecaka i przyborów szkolnych. Zaangażuj się we współpracę ze szkołą i innymi rodzicami. Możecie zrobić więcej, niż wam się wydaje!

Leave a comment