Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?

W społeczeństwie nękanym przez media społecznościowe i zaplątanym w Internecie, w jaki sposób dbasz o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie? Często spotykamy takie pytania od zmartwionych rodziców, opiekunów i dorosłych, którzy nie chcą narażać swoich dzieci na ponurą rzeczywistość w sieci. Chociaż istnieje mnóstwo oprogramowania zabezpieczającego, które może wykonać zadanie, dorośli mogą podjąć pewne środki bezpieczeństwa, aby zapewnić dobrze ufortyfikowaną pierwszą linię obrony. Oto kilka porad i wskazówek, które możesz zastosować, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą do zrobienia jest rozmowa ze swoimi dziećmi. Czy jako dorośli rozmawiamy o bezpieczeństwie w Internecie? Czy celowo próbujemy nawiązać dialog na temat stron, które odwiedzają? Statystyki pokazują, że większość rodziców nie angażuje się w rozmowę ze swoimi dziećmi na temat niebezpieczeństw związanych z siecią. Nakazanie dziecku, aby nie surfowało w Internecie, na pewno nie spełni swojego celu. Usiądź i porozmawiaj z nimi, zapytaj, dlaczego lubią przeglądać niektóre witryny, naucz ich o reklamach spamowych i niechcianych wyskakujących oknach, które mogą później powodować problemy.

Monitoruj ich aktywność

Pomiędzy monitorowaniem a szpiegowaniem istnieje cienka granica. Upewnij się, że Twoje dziecko ma świadomość, że po zakończeniu będzie śledzić jego aktywność online. Sprawdź historię przeglądarki, aby zobaczyć, jakie witryny odwiedzają i inne czynności, w których mogą się angażować. Może to działać w przypadku młodszych dzieci, ale może nie być najlepszym rozwiązaniem, gdy się starzeją. Stąd komunikacja. Bardzo ważne.

Nie unikaj kontroli rodzicielskiej

W tak bezczelnym świecie online nie czuj się zawstydzony stosowaniem kontroli rodzicielskiej dla swoich małych dzieci. Trzymaj blokady, filtruj wyszukiwania, a także możesz ograniczać korzystanie z niektórych witryn. Istnieje mnóstwo witryn, które mogą Ci w tym pomóc. Sam Google ma coś, co nazywa się filtrem Bezpiecznego wyszukiwania, który pomaga wyeliminować przemoc i treści erotyczne. Chociaż nikt nie gwarantuje 100% pozytywnego wyniku dzięki takiemu podejściu, zdecydowanie może pomóc powstrzymać niektóre niechciane materiały przedostanie się do twojego internetowego świata.

Nie rozmawiaj z nieznajomymi!

Nie rozmawiaj z nieznajomymi przez Internet to złota zasada, której należy przestrzegać w dzieciństwie. Kiedy twoje dziecko wie, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi w prawdziwym życiu, zrobi to samo w Internecie. Porozmawiaj z nimi o internetowych problemach, które mogą napotkać, jeśli ujawnią się szczegóły twojego życia. Niech czytają artykuły lub czytają im artykuły o wpadkach online. Oczywiście możesz pominąć niepokojące fragmenty. To tylko po to, aby dać im wyobrażenie, że coś może i może pójść nie tak z twoimi danymi osobowymi wpadającymi w niepowołane ręce.

Wykorzystanie czasu

Internet jest uzależnieniem. Każdy, kto mówi inaczej, jest głupi. Szybko poruszające się animacje i mnóstwo dostępnych informacji sprawiają, że jest to dość fascynujący sposób na zabicie czasu. To, co zaczyna się jako 15 minut niewinnego harmonogramu, może szybko przekształcić się w godziny spędzone na przeglądaniu losowych artykułów i filmów. Ustaw limit, na ile i na jak długo Twoje dziecko może mieć dostęp do Internetu. Istnieje wiele ustawień rodzicielskich, które pozwalają śledzić użycie i limit czasu. Upewnij się, że są zawsze włączone, a dziecko jest tego świadome.

Zainstaluj dobry program antywirusowy

Bardzo ważne jest aktualizowanie całego oprogramowania, a także zainstalowanie najnowszej wersji najlepszego programu antywirusowego na komputerach / laptopach lub tabletach. Dzieci z ciekawości mogą uzyskać dostęp do niektórych złośliwych linków lub zdjęć, które mogą oznaczać problemy! Pobieranie gier wideo z niezaufanych stron internetowych lub uzyskiwanie dostępu do wyskakujących okienek może narazić Twoje dziecko na niebezpieczną sytuację. Problemy ze złośliwym oprogramowaniem są prawdziwe, a dobry antywirus z silnym sprawdzaniem w czasie rzeczywistym, solidną zaporą ogniową i procesem skanowania może mieć duże znaczenie.

Wiedz co się dzieje u dziecka

Uważaj na każde dziwne zachowanie twojego dziecka. Czy wyglądają na zaniepokojonych, czy zaczęli unikać rozmów lub innych znaków ostrzegawczych, które można zauważyć. Twoje dziecko może mieć kłopoty, ale może nie czuć się komfortowo, dzieląc się nim z tobą ze strachu przed krzyczeniem lub po prostu dlatego, że wierzą, że sobie z tym poradzą. Wypatruj więc alarmów. Uważnie obserwuj wszelkie specjalne rzeczy, które może otrzymywać Twoje dziecko.

Chociaż z pewnością można skorzystać z kilku wskazówek, ważne jest również to, że jako rodzic musisz dowiedzieć się o zagrożeniach związanych z Internetem. Tylko wtedy możesz chronić swoje dziecko przed nim. Kluczem jest tutaj rozmowa. Im więcej mówisz o tym dziecku, tym łatwiejszy będzie ten proces. Zrozum ich umiejętności i naucz je, jeśli zajdzie taka potrzeba; ponieważ dzięki temu proces monitorowania stanie się dla Ciebie o wiele łatwiejszy.

Leave a comment