Logopeda — kiedy warto szukać pomocy dla dziecka?

Rodzice coraz chętniej sięgają po pomoc specjalistów z różnych dziedzin również logopedy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że logopedia nie zajmuje się jedynie korygowaniem wad wymowy. Nawet niemowlęta mogą liczyć na fachową opinię i pomoc dostosowaną do ich potrzeb.

Współcześni logopedzi oferują pomoc dzieciom z różnego rodzaju problemami. Nie tylko wady wymowy są wskazaniem do odwiedzenia tego specjalisty. Dlatego dostrzegając jakieś niepokojące objawy u swej pociechy, nie warto zwlekać, tylko poszukać pomocy. Wcześnie wykryte problemy mogą zostać szybko skorygowane i ułatwić dziecku zdobywanie kolejnych etapów rozwoju. Z tego powodu coraz częściej można zaobserwować w gabinetach logopedycznych również niemowlęta. Nawet z tak małym dzieckiem warto zwrócić się po poradę, gdy zaobserwuje się kłopoty ze ssaniem lub gryzieniem. Warto wiedzieć, kiedy poszukać pomocy i na co zwrócić uwagę, aby nie przeoczyć czegoś, co wpłynie na dalszy rozwój malca.

W czym może pomóc logopeda?

W ogólnej opinii społeczeństwa  przyjęło się, że logopeda zajmuje się korygowaniem zaburzeń mowy u dziecka. Jednak to tylko jedna z wielu rzeczy, z jakimi pracuje ten specjalista. Pomaga również w prawidłowej nauce komunikacji nie tylko werbalnej, ale również tej niewerbalnej. Uczy prawidłowej artykulacji i budowania więzi społecznych. Ponadto pomaga dzieciom z różnymi zaburzeniami, ułatwiając im komunikację ze światem zewnętrznym. Można się do niego zgłosić także, gdy dziecko się jąka lub nie wymawia bądź przekształca niektóre głoski. Dodatkowo logopeda może zbadać niemowlęta, które mają problem ze ssaniem, gryzieniem lub nie głużą. Dzięki temu już na wczesnym etapie rodzice mogą zapewnić dziecku pomoc w prawidłowym rozwoju. Także dzieci z wadami anatomicznymi narządu mowy znajdą odpowiednie wsparcie. Znalezienie odpowiedniego specjalisty w większym mieście nie powinno być trudne np. cieszący się dobrymi opiniami logopeda z Katowic – logopeda.katowice.pl, który zapewnia zarówno diagnozę, jak i terapię logopedyczną, a także udziela wsparcia rodzicom dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. 

Jak widać, logopedia jest szeroką dziedziną, która ma na celu zapewnienie fachowej pomocy i rady zarówno dorosłemu, jak i dziecku. Dlatego zauważając niepokojące sygnały u swojego malca, lepiej zawczasu wykluczyć ewentualne problemy, które mogą spowolnić jego rozwój. Dobry logopeda może wykluczyć wady anatomiczne lub skierować do odpowiedniego specjalisty podejrzewając głębsze problemy.

Kiedy warto zgłosić się do logopedy?

Do logopedy warto się skierować, gdy zauważy się niepokojące symptomy u swojego dziecka. Wcześnie podjęta terapia może zmniejszyć problemy rozwojowe lub nakierować na odpowiednią ścieżkę postępowania. Zawsze lepiej sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, niż zwlekać narażając malca na późniejsze trudności. Do specjalisty szczególnie warto się udać, gdy zostaną zauważone następujące objawy:

  • niemowlę nie głuży lub nie gaworzy,
  • niemowlę ma problemy ze ssaniem lub gryzieniem,
  • roczne dziecko nie wymawia prostych słów,
  • starsze dziecko nie mówi, nie tworzy zdań lub ma ubogi zasób słownictwa,
  • starsze dziecko nie wymawia poszczególnych głosek lub je zamienia,
  • malec jąka się,
  • w przypadku słabego kontaktu wzrokowego lub jego całkowitego braku,
  • gdy malec nie reaguje na swoje imię,
  • dziecko ma ciągle otwartą buzię,
  • dziecko mówi z wysuniętym językiem.

Warto również skorzystać z porady logopedy, gdy podejrzewa się wady anatomiczne takie jak skrócone wędzidełko lub niedosłuch. Logopeda może udzielić diagnozy i pokierować do odpowiedniego specjalisty. Zawsze, gdy rodzic czuje nie pokój dotyczący prawidłowego rozwoju swojego dziecka, powinien zasięgnąć specjalistycznej opinii. Większa świadomość rodziców pozwala zapewnić dzieciom prawidłowy rozwój i pomoc na każdym etapie. 

Logopeda pomaga nie tylko dzieciom ale również dorosłym

Z pomocy logopedy mogą korzystać nie tylko dzieci, ale również dorośli. Terapia logopedyczna zawsze jest dostosowana do indywidualnych potrzeb nastawionych na pożądane efekty. Ponadto wpiera również rodziców, którzy borykają się z trudnościami dotyczącymi komunikacji ze swoimi pociechami. Logopedia nie tylko wspomaga prawidłowy rozwój mowy, ale również wytycza ścieżkę, którą należy podążać, aby ułatwić komunikację i zapewnić dziecku prawidłowe kontakty społeczne. 

Autor artykułu: Paweł Mostowski

Leave a comment