Poród – co tak naprawdę się dzieje?

Być może słyszałeś wiele o tym, co to znaczy rodzić dzieci, ale najczęstsze historie często mówią o tym, jak to jest bolesne lub trudne. Ale czy wiesz, że poród ma trzy zupełnie różne fazy i że może rozpocząć się na kilka różnych sposobów? Na filmie często wydaje się, że poród zawsze zaczyna się od wód płodowych, a niedługo potem dziecko jest już na zewnątrz.

Rzeczywistość jest często trochę inna, a bardzo niewiele narodzin zaczyna się od wypływu wód płodowych. Najczęstsze jest to, że, skurcze macicy stają się tak silne i wtedy dziecko zostaje zepchnięte kanałem rodnym i ostatecznie wydostaje się, ale może to potrwać godziny, nawet kilka dni!

Kiedy zaczyna się poród?

Nie można z góry przewidzieć, jak rozpocznie się poród, ale może zacząć się od tego, że woda odpływa (odchodzą wody), można zaplanować cięcie cesarskie lub można rozpocząć poród w szpitalu.

Trudno też powiedzieć, kiedy zacznie się poród. Chociaż na badaniu ultrasonograficznym dostaje się termin w połowie okresu ciąży, bardzo niewiele kobiet rodzi właśnie tego dnia. Mówi się, że kobiety rodzą od 37 do 42 tygodnia ciąży, więc można powiedzieć, że jest to okres rozbieżności pięciu tygodni.

Jeśli poród rozpoczyna się przed ukończeniem 37 tygodnia życia, uznaje się go za poród przedwczesny. W przypadku przedwczesnego porodu wiele można zrobić, aby pomóc dziecku, w zależności od tego, jak wcześnie zaczyna się poród.

Co dzieje się podczas porodu?

Po rozpoczęciu porodu może on przebiegać szybko lub wolno. Dla niektórych poród kończy się w ciągu kilku godzin, podczas gdy inne kobiety mogą doświadczać porodu przez kilka dni.
Często mówi się o tym, że poród ma różne etapy i nierzadko mówi się o trzech etapach w szczególności:

Faza otwarcia, faza uwalniania (faza wydalenia) i faza następcza.
Podczas fazy otwierania, otwiera się szyjka macicy. Zwykle jest to najdłuższa część porodu. Faza otwarcia ma pasywny i aktywny udział u większości osób. W ciąży szyjka macicy jest jędrna i ma od 3 do 5 centymetrów długości. Gdy zbliża się poród, skraca się, spłaszcza. Część czynna trwa od momentu rozwarcia około 4 centymetrów aż do pełnego otwarcia 10 centymetrów.

Kiedy otwór ma 10 centymetrów następuje faza uwalniania, czyli faza wydalenia, podczas której rodzi się dziecko. Ale nawet jeśli szyjka macicy matki zostanie otwarta, zwykle zajmuje to trochę czasu, aby głowa dziecka dotarło do otworu.

Po urodzeniu dziecka rozpoczyna się faza opieki. Są tacy, którzy przewidują, że poród się skończy, gdy tylko dziecko się urodzi, ale tak nie jest. Po urodzeniu musi się urodzić również łożysko.
Kiedy łożysko uwalnia się z macicy, naczynia krwionośne, które je odżywiają zostają odcięte. Następnie macica kurczy się i jest stale kurczona. Jest to absolutnie konieczne. Skurcze macicy mogą przypominać ból brzucha.

Większość kobiet obficie krwawi przez chwilę po porodzie. Jest tak, ponieważ w wyściółce macicy znajduje się rana, do której przyczepiono jest łożysko. To się nazywa oczyszczeniem i jest naturalną częścią rodzenia dzieci. Ale jeśli stracisz zbyt dużo krwi, może to być niebezpieczne.

Ulga w bólu podczas porodu.

Ciąża ma bardzo różny przebieg porodu, dlatego potrzeba leczenia bólu będzie różna. Wiele kobiet w ogóle rodzi bez bólu, podczas gdy niektóre porody, szczególnie te długoterminowe, są bardziej bolesne i wymagają łagodzenia bólu.

Istnieją różne środki uśmierzające ból podczas porodu. Przykładami środków przeciwbólowych bez leków mogą być na przykład:

• ciepłe ściereczki
• gorąca kąpiel lub gorący prysznic
• masaż
• poprawne i dobre pozycje z ćwiczeniami
• odpoczynek lub aktywność
• obecność osoby wspierającej
• punktualne wstrzykiwanie niewielkiej ilości sterylnej wody pod skórę (sterylne granulki wodne)
• akupunktura i relaks, zapewniane przez położne ze specjalnym treningiem

Podczas porodu może być również stosowane znieczulenie zewnątrz oponowe i rdzeniowe.

Kiedy rodzi się dziecko zaczyna się tak zwane macierzyństwo. Teraz matka, potencjalny partner dziecka przyzwyczają się do nowego życia i uczą się wzajemnych relacji między sobą i pozostałymi członkami rodziny. Podczas porodu może pojawić się wiele pytań:

• karmienie piersią
• ćwiczenia poporodowe
• seks poporodowy

Na te i inne pytania należy szukać odpowiedzi w artykułach specjalistycznych, gdzie porad udzielają fachowcy z dziedzin: medycyny, seksuologii, fitness.

Leave a comment