Co obejrzeć z dziećmi?

Pewnie wielu rodziców zastanawia się obecnie, czy bajki oglądane przez nasze dzieci są bezpieczne, czy nie promują negatywnych wzorców, nie pobudzają agresywnych zachowań, nie uczą wulgarnego słownictwa.

Postanowiłam więc stworzyć listę paru wartościowych, mniej znanych produkcji, które sprawią przyjemność nie tylko dzieciom. Polecam je również wszystkim rodzicom. W czasie seansu można się nie tylko pośmiać czy wzruszyć, ale też dowiedzieć czegoś ciekawego.

W głowie się nie mieści (dla dzieci od 4 lat)

Świetna animacja z totalnie potrzebnym przekazem. Opowiada o emocjach, rozkłada je na czynniki pierwsze i podaje w przystępnej dla dzieci wersji. Tak naprawdę każdy dorosły oglądając produkcję w skupieniu, zacznie się zastanawiać jak to się właściwie dzieje, że emocje tak bardzo wpływają na nasze decyzje. Szkoda, że w szkole nie uczą jak rozpoznawać, i nazywać emocje które w nas tkwią, może wtedy żyłoby się nam nieco łatwiej. Warto więc poświęcić czas aby na ekranie zmierzyć się z Radością, Strachem, Gniewem, Odrazą i Smutkiem.

Zwierzogród (dla dzieci od 3 lat)

Według mnie piękna bajka której motywem przewodnim jest spełnianie marzeń. Uczymy się, że wszystko jest możliwe gdy bardzo się tego pragnie, a to kim się urodziliśmy nie definiuje tego kim możemy się stać. Główna postać-mała króliczka pokazuje nam jak wiele siły i miłości może się zmieścić w małym sercu.

Coco (dla dzieci od 6 lat)

Z pozoru przygnębiający tematycznie. W rzeczywistości oczarowuje, smuci, rozśmiesza, otwiera serce na to, co w życiu ważne. Warto prześledzić losy głównego bohatera-Miguela aby przejść z nim przez świat żywych i umarłych, zderzyć się z tęsknotą, wspomnieniami i na koniec delektować się wisienką na torcie jakim jest nieoczywiste zakończenie. Film może być wprowadzeniem do uświadamiania dzieci w tym, że jedyne co pozostaje na tym świecie wiecznie, to miłość do bliskich nam osób, więc powinniśmy o nich dbać i o nich pamiętać.

Charlie i fabryka czekolady.(dla dzieci od 6 lat)

Cóż tu dużo mówić. Gwiazda dużego ekranu w jednej z głównych ról-Johny Deep. Klasyczne zmierzenie się tym co dobre i złe. W filmie od początku kibicujemy odpowiedniemu bohaterowi który bardziej od rywali zasługuje na wygraną w niezwykłym „wyścigu”. Dzieci uczą się, że warto być dobrym i wierzyć w swoje cele i marzenia.

Cudowny chłopak

Moje „must see”. Faworyt wśród faworytów. Niełatwo mnie wzruszyć, a tutaj to się udało. Niestety ale filmów które poruszają temat ludzi z niepełnosprawnościami, wadami, czy niedoskonałościami powstałych wskutek choroby czy wypadków, jest wciąż za mało. Bezdyskusyjnym faktem jest to, że społeczeństwo potrzebuje takich filmów, i nauki jakie ze sobą niosą. Nasze dzieci powinny obejrzeć film choćby po to, aby utwierdzić się w przekonaniu, że gnębienie kogoś dlatego, że wygląda inaczej od nas, jest po prostu złe. Powinny obejrzeć film po to, aby przypomnieć sobie, że wygląd nie określa naszego człowieczeństwa a dobro zawsze zwycięży nad złem.

Leave a comment