Borykasz się z ubytkami w uzębieniu na skutek próchnicy? A może przytrafiło ci się poważne uszkodzenie mechaniczne zęba? Współczesna stomatologia pozwala nam odetchnąć z ulgą. Nawet w poważniejszych przypadkach wyspecjalizowani dentyści pomogą nam efektywnie uporać się z problemem. Wypełnienie kompozytowe zęba stałego to obecnie najlepsze rozwiązanie w wielu przypadkach stomatologicznych.
Czym jest wypełnienie kompozytowe zęba stałego?
Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie wielu osób, będące prawdziwą wizytówką naszej twarzy. Jeśli jesteśmy zmuszeni do ingerencji lekarskiej w naszej jamie ustnej, zależy nam nie tylko na jakości i wygodzie, ale również na estetyce. Wypełnienie kompozytowe zęba stałego pozwala dostosować kolor do barwy uzębienia, dzięki czemu nie musimy się martwić o widoczne różnice w porównaniu do zdrowych zębów. Kompozyt to w rzeczywistości rodzaj plomby. Jest on umieszczany w ubytku, a następnie naświetlany za pomocą polimeryzacyjnej lampy, która powoduje odpowiednie utwardzenie materiału.
Wypełnienie kompozytowe zęba stałego i jego wady
Jeśli już zdecydujemy się na wypełnienie kompozytowe zęba stałego, musimy pamiętać o ograniczonej trwałości takiego rozwiązania. Nie jest to w żadnym wypadku zabezpieczenie uzębienia na całe życie. Żywotność kompozytów jest szacowana na okres około 10 lat. Średnio ich wymiana przypada po 6 latach od momentu założenia. Trzeba również wziąć pod uwagę możliwe przebarwienia. Jeśli jesteśmy osobami często pijącymi kawę czy herbatę, musimy liczyć się z nieuchronną zmianą zabarwienia kompozytowego wypełnienia. To samo dotyczy osób chętnie sięgających po papierosy.
Dlaczego lekarze polecają wypełnienie kompozytowe zęba stałego?
Stomatolodzy polecają kompozyty ze względu na ich rozliczne zalety. Zalicza się do nich między innymi doskonała szczelność. Przylegają one na tyle ściśle do uzębienia, że nie pozwala to na dostawanie się jedzenia do wypełnionych ubytków. Ważne jest również, że wypełnienie kompozytowe zęba stałego nie wymaga usuwania zbyt dużej części leczonego zęba. Nakładany materiał jest bezpieczny i niezwykle plastyczny, dzięki czemu pacjent zachowuje spory fragment zdrowej tkanki.
Wypełnienie kompozytowe zęba stałego – dla kogo i za ile?
Pacjenci cenią sobie to rozwiązanie ze względu na zadowalającą trwałość. Wypełnienie kompozytowe zęba stałego to idealne rozwiązanie w przypadku drobnych ubytków. Do listy zalet dochodzi również kwestia wizualna. Dobranie koloru plomby do zębów pacjenta nie nastręcza większych problemów. Dzięki temu kompozyt jest praktycznie niewidoczny na pierwszy rzut oka i pozwala cieszyć się zdrowym i estetycznym uśmiechem. Nie bez znaczenia jest ponadto cena za taki zabieg. Waha się ona w granicach od 150 do 400 zł., w zależności od stanu uzębienia. Jest to zatem stosunkowo przystępna cena jak na zabieg umożliwiający prawidłowe funkcjonowanie uzębienia. Jeśli nasz ubytek nie jest rozległy, warto zdecydować się na tę metodę leczenia.
Wypełnienie kompozytowe zęba stałego – na czym polega zabieg?
Zabieg zaczyna się z reguły od znieczulenia pacjenta. Zanim stomatolog założy wypełnienie, konieczne jest dokładne oczyszczenie zęba z próchnicy. Służą do tego specjalistyczne wiertła. Samo wypełnienie kompozytowe zęba stałego przebiega etapowo. By przygotować powierzchnię zęba do przyjęcia kompozytu, trzeba na początku nałożyć na niego specjalny żel. Po jego wypłukaniu ubytek musi zostać porządnie wysuszony, by móc zostać pokrytym płynem nazywanym „bondem”. Kolejnym etapem jest naświetlanie lampą polimeryzacyjną. W ten sposób powstaje podkład, który jest gotowy do przyjęcia wypełnienia kompozytowego. Stomatolog, w zależności od przypadku, nakłada kilka warstw kompozytu. Każda z nich jest po nałożeniu utwardzana. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych plomb, na koniec następuje oszlifowanie, które pomaga dostosować kształt wypełnienia do zgryzu. To ważne, gdyż źle oszlifowany kompozyt może przeszkadzać w prawidłowym funkcjonowaniu. Również dobierany przez dentystę materiał ma wpływ na dopasowanie w jamie ustanej, i co za tym idzie: komfort pacjenta.