Bezzsenność u dziekca – krótki poradnik

Bezsenność u dzieci to bardzo ważne zagadnienie, którym winni zainteresować się rodzice mający pociechy z problemem zasypiania. Warto pamiętać przy tej tematyce, iż problemy z zaśnięciem od czasu do czasu zdarzają się każdemu. Nie jest to wtedy powód do niepokoju.

Diagnoza

Choć sporadyczne problemy z zasypianiem nie sygnalizują nic groźnego to warto szukać przyczyn bezsenności w przypadku takiej, która długo utrzymuje się. Zwłaszcza jeśli dotyczy dziecka. Poprawne zdiagnozowanie problemu to podstawa działania. Wszelkie wątpliwości warto rozważyć z pediatrą oraz samodzielnie w domu spisać np. możliwie przyczyny bezsenności malca. Warto także przyjąć pozycję obserwatora. Przykładowo wiele dzieci nie boi się duchów, zjaw i innych fantastycznych postaci, które mogło zobaczyć m. in. w filmie oglądanym z rodzicami.

Przede wszystkim rozmowa z malcem, o tym czego się boi i skąd taka a nie inna postać budzi w nim obawy powinna być przeprowadzana w miłej atmosferze, takiej która buduje zaufanie. Jeśli powodem bezsenności są wszelakie stwory najszybciej wyeliminujemy problem podczas rzeczowej rozmowy w przypadku starszych dzieci, dla młodszych możemy np. czytać bajki pomagajki, inaczej zwane terapeutycznymi. Niekiedy pomaga także zapalona lampa. Warto zadać o wspólne wieczorne rytuały i pozwalać dzieciom na aktywność fizyczną w ciągu dnia. Relaksująca po zabawie kąpiel i chwila z rodzicami może okazać się najlepszym sposobem na bezsenność.

Dorośli…

Bezsenność u dziecka może wiązać się także z koniecznością dogłębniejszego przyjrzenia się własnemu życiu osobistemu. Mianowicie problemy rodzinne nie pozostają bez wpływu na kruchą psychikę dziecka. Jeśli zostawiamy je samemu sobie bezsenność może być formą odreagowania przez organizm problemów dziecka. Warto niekiedy poprosić o pomoc osoby bezstronne, najlepiej zaufanego psychologa, który porozmawia z dzieckiem. Im dziecko mniejsze, tym problemy warto tłumaczyć w jak najmniej skomplikowany sposób, prostymi słowami.

Podsumowanie

Słowem bezsenność to szerokie zagadnienie, w przypadku dzieci niekiedy nie obejdzie się problemu bez wizyty u specjalisty. Dom to najbardziej przyjazne i znane dzieci miejsce. Warto zadbać, o komfort snu dziecka i zachęcać je do tego poprzez pomoc w wyborze pościeli, układaniu zabawek do snu. O wszelkich problemach malca związanych ze snem należy rozmawiać, pytać, dopytywać i szukać rozwiązań. Z uwagi na fakt, iż wiele matek wypowiada się na forach na ten temat należy rady te traktować nie tylko jak skarbnicę wiedzy ale i z ostrożnością. Podawanie dziecku napoi alkoholowych, tabletek nasennych nie wyleczy problemu, a może być przyczyną innych.

Leave a comment