Łożysko pełni niezwykle ważną funkcję w organizmie przyszłej mamy. Bez niego rozwój i życie rozwijającego się maluszka nie byłyby możliwe. Czym jest łożysko przodujące i czy może być niebezpieczne dla ciężarnej oraz dziecka?
Łożysko stanowi naturalną „ścianę filtracyjną” pomiędzy dzieckiem a organizmem kobiety. Dzięki niemu, malec pozbywa się wytwarzanych przez siebie produktów przemiany materii, a otrzymuje pożywienie oraz tlen od matki. Dodatkowo, łożysko produkuje hormony, ważne dla prawidłowego rozwoju płodu. Mimo, iż stanowi swoisty „mur” pomiędzy dzieckiem a kobietą, nie zawsze chroni malca przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wirusy, środki chemiczne czy leki. Dlatego w okresie ciąży musisz w sposób szczególny dbać o to, co jesz i jakie leki przyjmujesz. Pamiętaj, aby każdorazowe zażycie medykamentu konsultować z lekarzem, gdyż możesz poważnie zaszkodzić maluszkowi.
Łożysko przodujące
Łożysko tworzy się już w początkowym etapie ciąży i najczęściej umiejscawia się w bocznej, tylnej lub przedniej części macicy. Jeśli jednak powstanie w jej dolnej partii, zakrywając całkowicie lub częściowo szyjkę macicy, wówczas mamy do czynienia z łożyskiem przodującym. W początkowym etapie ciąży, taka sytuacja występuje stosunkowo często. Jednak w większości przypadków, wraz ze wzrostem macicy, łożysko przesuwa się ku górze. Może również dojść do sytuacji, kiedy przez cały okres ciąży będzie ono umiejscowione w sposób prawidłowy, a pod jej koniec częściowo się odklei i przemieści, umiejscawiając się w dolnej części jamy macicy. Dlatego lekarz podczas każdego badania USG określa położenie łożyska.
I co teraz?
Jeśli lekarz wykrył u ciebie łożysko przodujące, nie panikuj. Niewielkie krwawienia wynikające z jego przemieszczania się w jamie macicy nie są groźne, pod warunkiem że będziesz dużo wypoczywać i zrezygnujesz z intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli krwawienia są bardziej obfite, być może konieczna będzie hospitalizacja. Sytuacja wymaga szczególnej uwagi w ostatnim trymestrze ciąży. Poród siłami natury nie jest bowiem możliwy, jeśli łożysko zakrywa ujście pochwy. W tym wypadku lekarz prawdopodobnie zadecyduje o cesarskim cięciu.