Sposób odżywiania w dużej mierze decyduje o naszym dobrym zdrowiu lub o jego braku. Dlatego pragnąc poprawić stan swojego zdrowia coraz więcej ludzi zaczyna się świadomie i zdrowo odżywiać. W tym celu wielu rezygnuje z tłustych i obciążających organizm potraw na rzecz pokarmów lekkostrawnych i wnoszących wiele dobrego do organizmu w postaci witamin i pierwiastków chemicznych potrzebnych organizmowi do codziennego funkcjonowania. Coraz więcej osób dorosłych przekonuje się do płatków kukurydzianych spożywanych z mlekiem i dodatkami zastępującymi cukier, jakimi są na przykład rodzynki. Płatki są często wybierane na śniadanie i kolację, bo ich przygotowanie jest proste, lekkie i szybkie. Poza tym wspaniale zaspakajają głód i na dodatek dają efekt chrupania, co jest wielką przyjemnością dla konsumentów.
Czym są płatki kukurydziane?
Płatki kukurydziane posiadają około 130 lat, gdyż zostały wynalezione pod koniec dziewiętnastego wieku. Dziś płatki takie znane są na całym świecie. W samej Anglii produkuje się ich każdego roku 34 miliony kilogramów. Płatki kukurydziane należą do zdrowej żywności, bo zawierają witaminę A, B 1, B 2, B 3, B 6, B 12, D, E i liczne minerały oraz kwas foliowy. Produkuje się je z ziaren kukurydzy. Płatków kukurydzianych nie je się samych, lecz najczęściej spożywane są z mlekiem lub stanowią dodatek do innych potraw. Warto pamiętać, że są bardzo zdrowe, lecz są także kaloryczne, gdyż w 100 gramach płatków mieści się aż ponad 350 kalorii. Dlatego też warto posiadać taką miseczkę, która pokazuje, jak jest ich ilość. Absolutnie nie należy spożywać ich w dużym naczyniu, gdyż zawsze w takiej sytuacji wsypiemy ich dość dużo, a to oznacza dużą ilość kalorii, którą spożyjemy na raz. Plusem w płatkach jest to, że są one lekkie i na 50 gram wchodzi ich na prawdę sporo. Płatki kukurydziane bogate są w węglowodany i białko, lecz tłuszczu zawierają niewiele.
Dodatki do płatków kukurydzianych
Bezkonkurencyjnym dodatkiem do płatków kukurydzianych jest mleko. Mleko jest niezbędnym składnikiem diety dla dzieci i powinno być także docenianym składnikiem pokarmowym dla młodzieży ze względu chociażby na układ kostny, który wciąż się formułuje. Lecz mleko służy dobrze także osobom dorosłym, gdyż organizm człowieka dorosłego także potrzebuje wszystkich odżywczych składników, aby posiadał zdrowe kości i zęby. Mleko i jego przetwory, czyli nabiał podnosi odporność organizmu i pomaga zwalczać choroby i drobne infekcje. Mleko pod względem kaloryczności jest zróżnicowane. W 100 gramach 1% mleka mieści się 42 kalorie. Natomiast w 100 gramach mleka 2% już 51 kalorii, a w 100 gramach mleka 3,2% aż 61 kalorii.
Co warto jeszcze wiedzieć o nabiale?
Największym węglowodanem mleka jest laktoza. Na świecie żyje spora grupa ludzi, których organizm nie toleruje laktozy i te osoby nie mogą spożywać nabiału i dodawać mleka krowiego do płatków kukurydzianych.
Wspaniałym smakowo dodatkiem do płatków kukurydzianych mogą być rodzynki, które dodają słodkiego smaku temu daniu mlecznemu. Rodzynki posiadają dużą koncentrację cukrów, bo aż do 70% i jest to głównie fruktoza i dekstroza. Rodzynki są energetyczne, gdyż w 100 gramach posiadają 290 kalorii.
Na półkach sklepowych spotykamy różne rodzaje rodzynków, gdyż różnicuje je szczep winny, z którego pochodzą. Jedne rodzynki są jasne i duże, jak rodzynki sułtanki. A inne małe i ciemne, jak koryntki. Najwięcej na świecie tego produktu z winogron produkuje Turcja, Stany Zjednoczone i Iran.