Płetwy kaloszowe, paskowe, gumowe – jakie płetwy do nurkowania wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które płetwy nurkowe będą najlepsze, nie zmienia to jednak faktu, że są podstawowym wyposażeniem każdego nurka. Płetwy do nurkowania pozwalają swobodnie przemieszczać się pod wodą, wpływają na to z jaką prędkością się poruszamy i znacznie wpływają na komfort uprawnia sportu lub rekreacyjnych wodnych spacerów. Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wiek nurka oraz poziom jego zaawansowania. Profesjonalne płetwy dla nurków zwiększają na pewno czynności wykonywane pod wodą, są zazwyczaj ciężkie i większe, dlatego pod uwagę trzeba wziąć każdy element z jakiego się składają.

Płetwy kaloszowe

Płetwy kaloszowe to płetwy do nurkowania, które sprawdzą się idealnie u początkujących nurków, na basenie, lub u osób uprawiających snorkeling, czyli pływanie tuż nad powierzchnią wody. Płetwy te zakłada się na gołą stopę, dlatego muszą być one idealnie dopasowane. Zbyt duże będą spadać, ale za małe będą ocierać nogę, a to wpłynie niekorzystnie na komfort pływania pod woda. Trzeba wziąć pod uwagę, że z czasem płetwy nieco się poluzują – podobnie jak buty do biegania – trzeba je niekiedy „rozchodzić”. Jeżeli jednak mamy problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru idealnie pasującego do stopy, warto sprawdzić ofertę różnych producentów. To co może być jeszcze dużą podpowiedzią, jeżeli chodzi o wybór płetw kaloszowych, to że najczęściej miękkie i krótkie płetwy wybierają amatorzy i osoby początkujące w nurkowanie, a dłuższe i twardsze płetwy bardziej zaawansowane osoby.

Płetwy paskowe

Płetwy paskowe to nieco inna jakość nurkowania i też droższa niż płetwy kaloszowe. Przede wszystkim aby użyć płetw paskowych musimy już mieć dobrane odpowiednie buty do nurkowania. Dopiero na nie zakładamy płetwy. Jako że naszą stopę osłania jeszcze specjalistyczne obuwie, to nie musimy martwić o się zranienia stopy, a o wiele łatwiej możemy się w nich też przemieszczać po nierównym podłożu, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pletwy paskowe są też nieco cięższe od kaloszowych i chociaż odznaczają się większą sterownością i można z nimi osiągnąć zadowalającą prędkość pływania, to potrzeba silnych mięśni aby utrzyma je na stopie, a następnie nimi poruszać.

Płetwy gumowe

Chociaż płetwy do nurkowania głównie dzielą się na kaloszowe i paskowe, to możemy wśród nich wyróżnić jeszcze płetwy gumowe typu Jet. Są to najbardziej zaawansowane płetwy nurkowe, przeznaczone dla profesjonalnych nurków, którzy zdobyli odpowiednią wiedzę z technik nurkowania i którzy posiadają odpowiednią siłę mięśni, ponieważ to jeden z najcięższych rodzajów płetw. Pozwalają one zachować idealną zwrotność, nabrać prędkości i zwiększyć komfort podwodnych wypraw.

Jak kupić płetwy przez Internet?

Najbardziej problematyczny w zakupie płetw przez Internet jest rozmiar i obawa przed złym dopasowaniem. Płetwy do nurkowania zazwyczaj występują w 3, 4 lub 5 rozmiarach w zależności od producenta.

  • Jeżeli chodzi o płetwy kaloszowe to zazwyczaj nie korzysta się z długości wkładki, a z rozmiaru obuwia używanego na co dzień.
  • Aby dobrać odpowiedni rodzaj płetw paskowych lub gumowych potrzebne są dokładne dane buta, na których płetwy będą mocowane. I nie chodzi tylko o jego rozmiar, ale o dokładne dane co do producenta i zakupionego modelu

Jeżeli więc chcemy kupić płetwy w sklepie internetowym, najlepiej zgromadzić wszystkie niezbędne informacje, a przed dokonaniem płatności za wybrany model skonsultować się ze sklepem i poprosić o pomoc w dobrze odpowiednich płetw.

Leave a comment