Echokardiografia – co to jest echo serca?

Echokardiografia to test, który wykorzystuje fale dźwiękowe do generowania obrazów serca na żywo. Obraz nazywa się echokardiogramem. Ten test pozwala lekarzowi monitorować funkcjonowanie serca i jego zastawek.

Obrazy uzyskane w badaniu echo serca mogą pomóc uzyskać następujące informacje:

  • wielkość serca, na przykład w przypadku zmiany wielkości komory, rozszerzenia lub zgrubienia
  • zakrzepy krwi w komorach serca
  • płyn w worku wokół serca
  • problemy z aortą, która jest główną tętnicą połączoną z sercem
  • problemy z funkcją pompowania lub relaksującą funkcją serca
  • problemy z funkcją zastawek serca
  • ciśnienie w sercu

Echokardiogram jest kluczem do określenia stanu mięśnia sercowego, zwłaszcza po zawale serca. Może również ujawnić wady serca lub nieprawidłowości u nienarodzonych dzieci.

Wykonanie echokardiogramu jest bezbolesne. Ryzyko występuje tylko w bardzo rzadkich przypadkach w przypadku niektórych typów echokardiogramów lub w przypadku użycia kontrastu do echokardiogramu.

Dlaczego robi się echo serca

Twój lekarz może zlecić echo serca z kilku powodów. Na przykład mogli odkryć coś niezwykłego w innych testach lub podczas słuchania bicia serca przez stetoskop. Jeśli masz nieregularnie bijące serce, lekarz może chcieć sprawdzić zastawki lub komory serca lub sprawdzić zdolność serca do pompowania. Mogą również zamówić jeden, jeśli masz objawy problemów z sercem, takie jak ból w klatce piersiowej lub duszność lub jeśli masz nieprawidłowy EKG (elektrokardiogram).

Rodzaje badań typu echo serca

Echokardiografia przezklatkowa – najczęstszy rodzaj echokardiografii.

Urządzenie zwane przetwornikiem zostanie umieszczone na klatce piersiowej nad sercem. Przetwornik wysyła fale ultradźwiękowe przez klatkę piersiową w kierunku serca. Komputer interpretuje fale dźwiękowe, gdy wracają one do przetwornika. Daje to echo serca na żywo, jest wyświetlane na monitorze. Technik będzie postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zbierania różnych rodzajów obrazów i informacji.

Czego oczekiwać?

Echokardiografia przezklatkowa jest bezbolesna i nieinwazyjna. Nie ma potrzeby wykonywania żadnych specjalnych przygotowań przed wykonaniem tego testu i nie będzie potrzebny czas rekonwalescencji.

Będziesz musiał zdjąć ubranie od pasa w górę i założyć specjalny strój.

Jeśli lekarz używa barwnika kontrastowego lub roztworu soli fizjologicznej, wstrzyknie lub poda roztwór.

Położysz się na plecach lub boku na stole lub noszach. Technik nałoży żel na klatkę piersiową i przesunie po niej czujnik, aby zebrać obrazy. Mogą poprosić Cię o zmianę pozycji lub wstrzymanie oddechu na krótki czas w określonych odstępach czasu.

Echokardiografia przezprzełykowa

Może zostać zlecona, by uzyskać bardziej szczegółowe obrazy.

To echo serca polega na tym, że lekarz prowadzi przez usta znacznie mniejszy przetwornik w dół gardła. Będziesz mieć znieczulone gardło, aby ułatwić tę procedurę i wyeliminować odruch wymiotny.

Rurka przetwornika jest prowadzona przez przełyk, który łączy gardło z żołądkiem. Mając przetwornik za sercem, lekarz może lepiej widzieć wszelkie problemy i wizualizować niektóre problemy komory serca, których nie widać na przezklatkowym echokardiogramie.

Czego oczekiwać?

Przed wizytą Twój lekarz prawdopodobnie poprosi Cię, abyś nie jadł ani nie pił niczego przez 8 godzin przed badaniem.

W trakcie badania może wstrzyknąć łagodny środek uspokajający, aby pomóc Ci się zrelaksować przed rozpoczęciem i znieczuli gardło żelem lub sprayem znieczulającym. Następnie delikatnie włoży rurkę do ust i poprowadzi ją w dół gardła, uważając, aby uniknąć obrażeń. Później przesunie rurkę w górę, w dół i na boki, aby uzyskać wyraźne obrazy.

Podczas zabiegu nie powinieneś odczuwać bólu i nie będzie trudności z oddychaniem. Zabieg trwa zwykle od 20 do 40 minut.

Być może będziesz musiał zostać w szpitalu przez kilka godzin, podczas gdy lekarz monitoruje twoje ciśnienie krwi i inne objawy. Gardło może boleć przez kilka godzin. Lekarz prawdopodobnie zaleci, aby nie jeść ani nie pić przez 30 do 60 minut po zabiegu oraz unikać gorących płynów przez kilka godzin.

Po 24 godzinach będziesz mógł wrócić do codziennych zajęć.

Leave a comment